Hacettepe İktisat Tanıtım
Kampüsün Enleri: En İyi İktisat Kulübü Birincilik Ödülü
Kampüsün Enleri: En İyi Finans Etkinliği Birincilik Ödülü
2021-22 Mezuniyet Töreni
Seni Bekliyoruz!
Hacettepe Üniversitesi Tanıtım Günleri bu yıl 29-31 Temmuz tarihleri arasında Beytepe Yerleşkesi'nde gerçekleştirilecektir. Hayatın bütün renkleri burada... Peki ya sen?
Konferans Çağrısı
Tanıtım ve Tarihçe

İktisat Bölümü, 1967 yılında, iktisat biliminin Türkiye'deki öncülerinden olan Prof. Dr. Osman Okyar tarafından kurulmuştur. Bölüm, 1982 yılında, yeni kurulmakta olan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nin çatısı altına girmiştir.

Bölümde, İktisat Politikası, İktisat Tarihi, İktisat Teorisi ile İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat anabilim dalları bulunmaktadır. Bölümün öğretim elemanları yurtiçi ve uluslararası dergilerde makaleler yayınlamakta ve ulusal ve uluslararası konferans ve kongrelere katılmaktadır. Öğretim elemanlarının, en saygın atıf endeksi olarak kabul edilen SSCI kapsamındaki dergilerde yayınladıkları makalelerin payı, son 10 yılda kayda değer ölçüde artmıştır. Bazı bölüm elemanları, TÜBİTAK tarafından desteklenen araştırma projeleri yürütmektedir.

Bölümde lisans ve lisansüstü düzeyde çeşitli öğretim programları yürütülmektedir.

Bölümün Tarihçesi 

İktisat Bölümü, 1967 yılında, iktisat biliminin Türkiye'deki öncülerinden olan Prof. Dr. Osman Okyar tarafından o günkü Fen ve Sosyal Bilimler Fakültesi bünyesinde kurulmuştur. Bölümümüz, Nisan 1968’de yeni kurulan Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesine katılmış 1982 yılına kadar Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi çatısı altında faaliyet göstermiştir. 1982 yılında ise yeni kurulan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin çatısı altına girmiştir.

Bölümümüz, 1969-1970 eğitim-öğretim yılında lisans eğitimine başlamış ve ilk mezunlarını 1973 yılında vermiştir. Lisans Programının ardından 1973 yılında Yüksek Lisans Programı (Türkçe), 1976 yılında Doktora Programı (Türkçe) faaliyete geçmiştir.

1993 yılında Türkçe Lisans Programının yanı sıra İngilizce lisans programı açılmıştır. 1998 yılında Yüksek Lisans Programı (Tezsiz), 2012 yılında İngilizce Yüksek Lisans ve Doktora Programları,  2014 yılında ise Finansal Ekonomi Yüksek Lisans Programı (Tezsiz) öğrenci kabul etmeye başlamıştır. Bölümümüz 2006 yılından başlayarak bir süre SUNY Geneseo ile ikili diploma programı yürütmüştür.

Bölümümüz 2017 yılında, hayattaki kurucu öğretim üyeleri, mezunları ve mevcut öğrencileriyle 50. kuruluş yıldönümünü kutlamış ve aynı yıl bölümün kurucusu Prof. Dr. Osman Okyar’ın 100. Doğum Yılı anısına bir toplantı düzenlemiştir.

Yine 2017 yılında, Bölümümüzün 50. yılı anısına 50. Yılında Hacettepe İktisat başlıklı bir kitap yayınlanmıştır.